Peanäitus: Anna Kaarma „Lasnamäe helirännakud: poeetilisi tähendusi funktsionaalsele ruumile”

Asukoht: Lasnamäe
Lahtiolekuajad: 4.09.–17.10.2021
Ligipääsetav 24/7

Alguspunktid kolmes bussipeatuses Lasnamäe linnaosas:
– Kotka (linnapoole suunduvas) bussipeatuses
– Kivila pargi algus, Kivila tn 1 ja 3 tornide juurest
– Laagna kanali lõpp Ümera 60 torni juurest

Helirännakule ligi pääsemiseks:
Tõmba ECHOES app
(Google Play / App Store)
Otsi „Lasnamäe helirännakud”

Anna Kaarma teos „Lasnamäe helirännakud: poeetilisi tähendusi funktsionaalsele ruumile” on osa kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu peanäitusest „Intensiivsed paigad” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM). Näituse on kureerinud Kuraatorite Loominguline Ühendus TOK / Anna Bitkina, Maria Veits.

– Kolm interaktiivset jalutuskäiku Lasnamäel
– Külastajatel kaasa võtta nutitelefon ja kõrvaklapid
– Eesti, vene ja inglise keeles
– Avatud 24/7!

KUULA KA NÄITUSE AUDIOGIIDIST (nr 6)

ROHKEM INFOT BIENNAALI TRÜKISES (eesti, inglise ja vene keeles)

Lasnamäe ei ole olnud linnaelanike seas jalutuskäikudeks just meelispaik. Tallinnas eelistatakse selleks teisi kohti – näiteks tsaariajal rajatud Kadrioru parki, mereäärset Piritat või Kalamaja oma armastatud puitarhitektuuriga. Uuemaid, eriti 1970. ja 1980. aastatel ehitatud rajoone peetakse pigem suurema kultuurilise väärtuseta minevikujäänukiteks. Ometi on ka Lasnamäel palju avastada! Näiteks on sel kohal põnev kunsti ja kunstnikega seotud ajalugu.
Nõukogude ajal ehitati toonasesse uusrajooni arvukalt kunstnikele mõeldud ateljeekortereid ning sestpeale on seal elanud ja töötanud mitu põlvkonda kunstnikke, kelle loomingut on see piirkond ühel või teisel viisil mõjutanud.
Kaarma intervjueeris kümneid eesti kunstnikke, kellel on olnud Lasnamäega isiklik side või kes elavad seal praegugi. Nende intervjuude põhjal – kuid samas püüdes neid paigutada ka laiemasse kultuurilisse konteksti – on koostöös kirjanik Jan Kausiga valminud kolm audiojalutuskäiku. Igaüks neist leiab aset Lasnamäe erinevas osas ning pakub osalejatele erinevat vaatenurka linnaosa hingeellu.
Projekt toob kunstnike lood laiema publikuni otse nende endistest või praegustest elupaikadest ning näitab, et ükski elamiseks mõeldud ruum ei ole puhtalt praktiline; et ajalugu ja kultuuri võib kohata ka täiesti ootamatutes paikades. Loodetavasti aitavad need jalutuskäigud tajuda sageli tahaplaanile jäetud linnaosa sügavamaid tähendustasandeid.

Anna Kaarma (1992) on Tallinnas elav ja töötav eesti kunstnik ja graafiline disainer. Tal on Eesti Kunstiakadeemiast bakalaureusekraad graafilises disainis (2015) ja magistrikraad kaasaegses kunstis (2019). Kaarma on oma loomingus keskendunud peamiselt Lasnamäe linnaosale, tuues esile selle arhitektuurseid ja ühiskondlikke tähendustasandeid ning vaadelnud neid isiklike kogemuste kaudu. Tema peamised töömeediumid on ruumiinstallatsioon, foto ja video, raamatukujundus, näituste graafiline disain ja trükised.

Seotud sündmused