Septembris alustav Tallinna Fotokuu ’21 pakub mitmekesist satelliitprogrammi

Antti Sinitsyn. Untitled. 2021

Kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu ‘21 satelliitprogramm pakub mitmekesiseid elamusi näituste, vestlusringide, jalutuskäikude, töötubade ja väljasõitudega. Tänavu laekus  satelliitprogrammi avatud konkursile 59 projekti Eestist ja välisriikidest, millest žürii valikul pääsesid programmi 19. Fotokuu satelliitprojektid leiavad aset biennaaliperioodi vältel erinevates paikades Tallinnas, samuti toimuvad väljasõidud näitustele Narvas ja Tartus. 

Tallinna Fotokuu annab satelliitprogrammi valikukomisjoni otsusel esmakordselt välja kaks 500 euro suurust stipendiumit projektide teostamiseks. Sel aastal on stipendiumi saajateks produktsiooniplatvormi Reskript kunstnikke ja publikut ühendav kohtumisteseeria „Artist Walk” ning kunstnik Alina Belishkina kohalikku kogukonda kaasav töötuba Lasnamäel. Produktsiooniplatvormi Reskript algatus annab biennaali publikule võimaluse kohtuda satelliitprogrammi kunstnikega privaatsetel stsenaariumitel põhinevatel jalutuskäikudel, mis toetavad kunstnike lugude esilepääsemist ning loovad eeldused kunstnike ja publiku vahelisteks intellektuaalseteks mõttevahetusteks. Vene kunstniku ja kuraatori Alina Belishkina töötuba Lindakivi kultuurikeskuses võtab koostöös Lasnamäe piirkonna vanemaealiste elanikega vaatluse alla Perestroika-aegsete muutustega seotud meeleolud, kasutades selleks muusikat kui toonase läänestumise protsessi üht käivitajat. Tallinna Fotokuu ‘21 satelliitprogrammi stipendiumite eesmärk on toetada protsessipõhiseid projekte, mis tuginevad publiku aktiivsel osalusel ning peavad oluliseks koosveedetud aega, kontaktide ja dialoogi loomist. Satelliitprogramm täiendab biennaali põhiprogrammi, tõstes esile kohalikke algatusi ja kogukondi.

Fotokuu ‘21 satelliitprogrammis osalevad: 

EKA Noore Kunstniku preemia 2020 laureaadi Triin Kerge ühisnäitus Aksel Haagenseniga „Keksurajad” ning EKA Noore Kunstniku preemia 2020 laureaadi Sten Eletermaa näitus „Klaasvastupanu” EKA galeriis 

Antti Sinitsyn galeriis Positiiv 

OSA Collective Foorum keskuse fassaadi väliekraanilJoosep Kivimäe Vitriingaleriis 

Gabriele Beveridge ja Marge Monko Kai kunstikeskuses 

Anna Mari Liivrand ARS projektiruumis 

Rahvusvaheline rühmanäitus „Tierras malas” Vaal galeriis (kuraator Annika Toots) 

Ástríður Jónsdóttir ja Kaisa Maasik Vent Space projektiruumis 

Mari-Leen Kiipli Draakoni galeriis 

Ieva Kabasinskaite Stroomi rannahoones 

Aruteluõhtu näitusel „Kasvuhooneefekt” Dokfoto Keskuses

Vestlusring Eesti ühtse fotokogukonna võimalikkusest näitusel „Isolatsioonidialoogid” Jaani seegi galeriis

Kunstnikuvestlus DeStudio näitusel „Pohmelus” Fotografiska Tallinnas

Produktsiooniplatvormi Reskript „Artist Walk” 

Berit Kaschani loovkirjutamise töötuba 

Alina Belishkina töötuba Lindakivi kultuurikeskus 

Väljasõit rühmanäitusele „Tunnete portree” (kuraator Laura Toots) Narva kunstiresidentuuris (NART) Väljasõit rühmanäitusele „Näitus kui vestlus” (kuraator Hanna-Liis Kont) Tartu Kunstimajas

Tallinna Fotokuu ‘21 satelliitprogrammi valikukomisjoni kuulusid: 

Aleksander Tsapov (Müürileht), Reimo Võsa-Tangsoo (Fotokunstnike ühendus Foku, EKA fotograafia osakond) ning biennaali meeskonna poolt Kulla Laas, Merilin Talumaa, Anastassia Dratšova ja Madli Ehasalu. Valikuprotsessi juures peeti oluliseks kohaliku fotokogukonna kaasamist ja kaasaegse kunsti vahenditega ühiskondlike vaatenurkade paljususe väljatoomist.

Tallinna Fotokuu ‘21 satelliitprogrammiga on võimalik tutvuda Fotokuu kodulehel ning biennaali saatvas trükises.