Peanäitus: Jasmina Cibic „Lammuta ja ehita uuesti”

Jasmina Cibicu videoteose „Lammuta ja ehita uuesti” linastus Kopli rahvamajas (Kopli 93) on osa kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu peanäitusest „Intensiivsed paigad” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM). Näituse on kureerinud Kuraatorite Loominguline Ühendus TOK / Anna Bitkina, Maria Veits.
Teost on võimalik külastada kahel perioodil:
4.09.–12.09.2021 ja 14.10.–17.10.2021, N-P kell 16.00–20.00.
KUULA KA NÄITUSE AUDIOGIIDIST (nr 14)
ROHKEM INFOT BIENNAALI TRÜKISES (eesti, inglise ja vene keeles)
„Lammuta ja ehita uuesti” (2015) on kolmas peatükk projektis „Spielraum”, mis seab kahtluse alla visuaalse keele, retoorika ja arhitektuuri rakendamise riigi kui vaatemängu loomise teenistusse lähiajaloos ning uurib, kuidas kunst ja arhitektuur võivad igas poliitilises režiimis toimida nn pehme võimu rakendamise vahenditena. Neli naissoost tegelast (Rahvuse Looja, Pragmatist, Säilitaja ja Kunstnik/Arhitekt) arutlevad, kas kõnealuse hoone peaks lammutama. Vaataja peab vestlust kuulates hoonet ise ette kujutama, kusjuures vestlus koosneb täielikult poliitikutelt ja tuntud poliitilistest tekstidest pärinevatest tsitaatidest, mis käsitlevad arhitektuuri rolli rahvuse konstrueerimises ja ideoloogiliselt laetud arhitektuuri ja monumente. Teos on filmitud Belgradis endises föderatsioonipalees, mis ehitati 1961. aastal, kehastamaks uue sõjajärgse Jugoslaavia ideaale. Tallinnas näidatakse teost 1937. aastal kultuuri- ja haridusmajana avatud Kopli rahvamajas, mille võttis punaarmee 1940. aastal üle, et majutada sinna meremeesteklubi. Pärast Eesti taasiseseisvumist läks hoone erakätesse ning tegevused jäid soiku kuni 2019. aastani, kui Salme kultuurikeskus hakkas hoonet renoveerima ja rajas sinna kogukonnakeskuse.
Ühekanaliline HD video, 15’28’’, stereoheli
Jasmina Cibic (1979) töötab filmi, skulptuuri, perfomance’i ja installatsiooni meediumitega ning käsitleb nn pehmet võimu ehk kuidas poliitilist retoorikat kunsti ja arhitektuuri kaudu rakendatakse ning täpsemalt, kuidas riik kultuuri teatavate põhimõtete ja nägemuste realiseerimise eesmärgil kasutab. Cibic esindas Sloveeniat 55. Veneetsia biennaalil projektiga „For our economy and culture”. Hiljuti on tal olnud isikunäitused institutsioonides nagu DHC/ART Fondation pour l’art contemporain Montrealis, BALTIC kaasaegse kunsti keskus Gatesheadis, Museum Haus Esters Krefeldis Århusis (2017), Eskeri fondis Calgarys, MSUs Zagrebis, MOCAs Belgradis, MSUV Novi Sadis, MGLCs Ljubljanas ja Ludwigi muuseumis Budapestis ning lisaks on ta osalenud grupinäitustel MOMAs New Yorgis, MUMAs Monashi ülikooli juures, 57th October Salonis Belgradis, CCS BARDis, Guangdongi kunstimuuseumis Hiinas, Pera muuseumis Istanbulis, La Panacees Montpellier’s, Wellingtoni linnagaleriis, MSUMis Ljubljanas ja MNHAs Luksemburgis.
Informatsioon: Kulla Laas, +372 58050009