Anna Kaarma “Lasnamäe helirännakud” avaüritus Tallinna Fotokuu ’21 peanäitusel “Intensiivsed paigad”

Anna Kaarma teose “Lasnamäe helirännakud: poeetilisi tähendusi funktsionaalsele ruumile” avaüritus Tallinna Fotokuu ’21 peanäitusel “Intensiivsed paigad”
Anna Kaarma teose “Lasnamäe helirännakud: poeetilisi tähendusi funktsionaalsele ruumile” avamisüritus leiab aset Tallinna Fotokuu ’21 peanäituse “Intensiivsed paigad” raames. Teos avaneb 4. septembril kell 12:00 aadressil J. Koorti 16, Talllinn asuvas ateljeekorteris. Helirännakud on iseseisvalt kogetavad ja läbitavad Tallinna Fotokuu kestel (4.09.–17.10.2021).
Kohtade arv on piiratud – kui soovid osaleda, palume eelregistreeruda SIIN. Lisa oma nime juurde meiliaadress, sinna saadame täpse aadressi ja juhised korterisse pääsemiseks.
NB! Palume tulijatel kanda maske tulenevalt korteriühistu eeskirjadest ning esitada vaktsineerimistõend või negatiivne COVID-testi. Samuti palume üritusele tulla aegsasti, sest hilinejaid ei ole võimalik sisse lasta.
Lasnamäe ei ole olnud linnaelanike seas jalutuskäikudeks just meelispaik. Tallinnas eelistatakse selleks teisi kohti – näiteks tsaariajal rajatud Kadrioru parki, mereäärset Piritat või Kalamaja oma armastatud puitarhitektuuriga. Uuemaid, eriti 1970. ja 1980. aastatel ehitatud rajoone peetakse pigem suurema kultuurilise väärtuseta minevikujäänukiteks. Ometi on ka Lasnamäel palju avastada! Näiteks on sel kohal põnev kunsti ja kunstnikega seotud ajalugu.
Nõukogude ajal rajati Lasnamäele ligi 50 kunstnikele mõeldud ateljeekorterit. Neist enamus asub üheksakordse tüüpprojekti järgi ehitatud majades, kuhu on juurde lisatud kümnes korrus, ent ateljeesid leidub ka kõrgemates tornelamutes.
Sellest ajas on Lasnamäel elanud ja töötanud mitu põlvkonda kunstnikke, kelle loomingut on see ruum samuti ühel või teisel viisil mõjutanud.
Anna Kaarma intervjueeris kümneid eesti kunstnikke, kellel on piirkonnaga isiklik side või kes elavad seal veel praegugi. Nende intervjuude põhjal – kuid samas püüdes neid paigutada ka laiemasse kultuurilisse konteksti – on koostöös kirjanik Jan Kausiga valminud kolm audiojalutuskäiku. Igaüks neist leiab aset Lasnamäe erinevas osas ning pakub osalejatele erinevat vaatenurka linnaosa hingeellu.
Projekt toob kunstnike lood laiema publikuni otse nende endistes või praegustes elupaikades ning näitab, et ükski elamiseks mõeldud ruum ei ole puhtalt praktiline; et ajalugu ja kultuuri kohtab ka täiesti ootamatutes paikades – ka paneelmajade ja garaažide vahel.
Jalutuskäigud toimuvad ECHOES mobiilirakenduse abil, mis saadaval App Store’is ja Google Play’s, sistades teose pealkirja “Lasnamäe helirännakud”. Retkede alguspunktid:
• Lindakivi sild, Kotka (linnapoolne) bussipeatus
• Kivila 1 ja 3 tornid
• Priisle bussipeatus (peale Priisle bussiparklat)
Loodetavasti aitavad need tuurid tajuda sageli tahaplaanile jäetud linnaosa sügavamaid tähendustasandeid!
Kuraatorid: The Creative Association of Curators TOK / Anna Bitkina and Maria Veit
Intervjueeritud: Ülle Marks, Jüri Kass, Terje Ojaver, Jüri Ojaver, Naima Neidre, Elin Kard, Jaan Elken, Eve Kask, Heinz Valk, Urmas Muru, Raoul Kurvitz, Mari Kurismaa, Kalju Kivi, Ene-Liis Semper, Urmas Pedanik, Rain Tolk, Signe Kivi, Herald Eelmaa, Sirje Helme
Autor: Anna Kaarma. Stsenaarium: Jan Kaus. Hääled: Marten Kuningas (EST), Tiina Kuningas (EST), Anna Kaarma (EST), Steve Vanon (ENG), Carly Cahill (ENG), Elisabeth Merisalu (ENG), Anita Kodanik (RU), Ilja Gussarov (RU). Inglise keelsed tõlked: Sebastian Saaremäe, vene keelsed tõlked / russian translation / русский перевод: Elnara Taidre.
Tänud: Sandra Kosorotova, Fotokuu, Eve Kask, Sebastian Saaremäe, Proloogkool – Maarin Ektermann, Kai Lobjakas, Ingrid Ruudi, Mart Vainre, Krista Mölder, Sille Kima, Piibe Kolka, Jane Remm, Eesti Kunstnike Liit
Peanäitusel osalevad kunstnikud: Jasmina Cibic, Tanja Engelberts, Terike Haapoja, Ola Hassanain, Madlen Hirtentreu, Roven Jõekäär, Anna Kaarma, Gareth Kennedy, Tali Keren, Laura Kuusk, Aleksandr Morozov, Natalia Romik, Natalija Tseljuba, Julija Appen