Peanäitus: Terike Haapoja „Muusa”

Eesti Rahvusraamatukogu, Oranž rühmaruum V korruse infokeskuses, Tõnismägi 2
Lahtiolekuajad: E–R 10:00–20:00, L 12:00–19:00
Piletiinfo: tasuta
Ratastooliga ligipääsetav

Terike Haapoja videoinstallatsioon Eesti Rahvusraamatukogus on osa kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu peanäitusest „Intensiivsed paigad” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM). Näituse on kureerinud Kuraatorite Loominguline Ühendus TOK / Anna Bitkina, Maria Veits.

Teost on võimalik külastada perioodil 4.09–17.10.2021 E–R kell 10:00–20:00, L kell 12:00–19:00.

KUULA KA NÄITUSE AUDIOGIIDIST (nr 13)

ROHKEM INFOT BIENNAALI TRÜKISES (eesti, inglise ja vene keeles)

„Muusa” on Terike Haapoja 2020. aastal valminud seeria „Armastuse ja kunsti dialoogid” keskne teos. Seeria on salvestatud ja monteeritud esimesel Covid-19 pandeemia aastal ning see koosneb dialoogidest kunstniku ning tema sõprade, perekonna ja partnerite vahel, kus nad arutlevad kunsti ning armastuse, igaviku, aktivismi ja mitte üksnes inimkeskse maailma üle. „Muusa” portreteerib kunstnikku ja tema isa, skulptor Zoltan Popovitsit ning tema partnereid muusikut Samuli Putrot ja näitekirjanikku Kristian Smedsi kunstniku kodus ühel Läänemere saarel. Seeria teine osa (mida Fotokuu raames ei näidata) koosneb dialoogidest kunstniku Eija-Liisa Ahtila, saami lavastaja ja aktivisti Pauliina Feodoroffiga, kunstniku Newton Harrisoni ja saami kunstniku ja aktivisti Jenni Laitiga.

Kui see aasta meile midagi õpetas, siis seda, kui palju me üksteist vajame. Me sõltume üksteisest materiaalselt ja vaimselt, me lämbuksime ilma kehalise, emotsionaalse ja intellektuaalse kontaktita teiste inimestega. Kunst ei sünni lihtsalt õhust või jumaliku inspiratsiooni ajel: kõik meid ümbritsev ja kõik, millega me kokku puutume, mõjutab, kuidas me loome. Seda olulisem on luua ja säilitada armastavaid suhteid. Armastus pole nimisõna, vaid tegusõna: see tähendab tähelepanu, kohalolu, ruumi ja aja andmise esmatähtsaks pidamist. Samade omaduste kaudu võiks kirjeldada ka poliitilist tegevust: armastust ja poliitikat ühendab see, et mõlemad tegelevad maailma ja selles viibijatega.Terike Haapoja. New York, 22. oktoober 2020

Kahekanaliline videoinstallatsioon, 65’

Video ja montaaž: Terike Haapoja
Muusika: Samuli Putro
Helikujundus: Mikko Virmajoki ja Ville MJ Hyvönen
Järeltöötlus: Helicam Oy / Ville MJ Hyvönen
Subtiitrid: Saga Vera / Maarit Tulkki

Dialoogipartnerid:
Ungari skulptor Zoltan Popovits, kes tegutseb Soomes alates 1965. aastast. Samuli Putro, kes on soome laulja ja laulukirjutaja. Kristian Smeds, kes on soome näitekirjanik ja lavastaja.

Terike Haapoja on New Yorgis tegutsev visuaalkunstnik. Haapoja suuremõõtmelised installatsioonid, tekstid ja poliitilised projektid uurivad teisestamise mehhanisme, keskendudes just antropotsentrilisest perspektiivist ja lääne modernismist lähtuvatele probleemidele. Haapoja looming tegeleb sageli loomariigi ning erinevusel põhinevate kogukondade võimalikkusega. Haapoja esindas 55. Veneetsia biennaalil Soomet Põhjamaade paviljonis toimunud isikunäitusega ning ta on pälvinud ANTI preemia Live Art auhinna (2016), Dukaatti auhinna (2008), olnud nomineeritud Ars Fennica auhinnale ning võitnud Soome riikliku meediakunsti auhinna (2016) ja Kiila auhinna (2013). Haapoja loomingut on eksponeeritud nii rahvusvahelistel isiku- kui ka grupinäitustel, sh Taipei biennaal, Momentum biennaal, Hiina moodsa kunsti muuseum, Chronuse kunstikeskus Shanghais, ISCPsNew Yorgis, Baseli elektrooniliste kunstide majas ja ZKMis Saksamaal. Terike Haapoja on New Yorgi ülikooli dotsent.

Informatsioon: Kulla Laas, +372 58050009

Seotud sündmused